Telemedycyna szansą dla Diabetyków - rola telemedycyny w leczeniu cukrzycy

apka.png

Cukrzyca charakteryzuje się przewlekłą hiperglikemią, czyli zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Głównym zaleceniem dla osób z cukrzycą jest regularna samokontrola poziomu cukru, aktywność fizyczna i dieta. Poprawne zastosowanie zaleceń lekarza wiąże się z odpowiednią edukacją. Czy diabetycy mogą znaleźć wsparcie tylko w poradni? 

Rola telemedycyny w leczeniu cukrzycy

W Polsce na cukrzycę choruje prawie 3 miliony osób, z czego ponad 0,5 mln osób jest nieświadome swojej choroby. Oznacza to, że średnio na jednego diabetologa przypada aż kilka tysięcy pacjentów. Zanim nadejdzie wyczekiwana wizyta u lekarza pacjent musi radzić sobie sam i niejednokrotnie szuka porad w Internecie. Dla takich osób pomocne mogą okazać się nowoczesne rozwiązania telemedyczne. Telemedycyna, czyli medycyna na odległość do świadczenia pomocy wykorzystuje nowoczesne technologie takie jak Internet, czy telekomunikacja. 

Telemedycyna w życiu diabetyka

Dobrym przykładem może być program edukacyjno - zdrowotny Diabdis. Dla swoich pacjentów oferuje zdalne porady specjalistów cukrzycowych, a także wirtualny dzienniczek glikemii. Konsultacje medyczne w Diabdis udzielane są na podstawie przesłanych (przy pomocy specjalnego urządzenia) przez pacjenta wyników.


diab 

 

 

Dzięki temu specjalista może zobaczyć jak kształtowały się wahania glikemii i o czym warto porozmawiać z pacjentem.

Korzyści z zastosowania telemedycyny czerpią zarówno pacjenci otrzymujący konsultacje, jak również lekarze, którzy zyskują dostęp do wiarygodnych wyników swojego pacjenta.

Poprawa wyników glikemii, czy to możliwe?

Indywidualne konsultacje dopasowane do każdego pacjenta umożliwiają znaczną poprawę poziomu glikemii. Przykładem może być jeden z pacjentów, który zdecydował się na uczestnictwo w programie Diabdis. Problem z dostosowaniem diety pacjenta, sprawił że średnie wyniki glikemii wynosiły 197mg %/ dl.

Uczestnictwo pacjenta w programie zaowocowało poprawą i utrzymaniem wyników glikemii na poziomie 137 mg%/dl., zaledwie w 4 miesiące.

Wyniki glikemii pacjenta przed przystąpieniem do programu Diabdis

•          średni poziom glikemii – 197 mg%/dl;

•          podwyższone glikemie przed i po posiłku;

•          tylko 3% wyników w zakresie normy.

Wyniki glikemii pacjenta po przystąpieniu do programu Diabdis

diab3

•          średni poziom glikemii – 139 mg%/dl;

•          średni poziom glikemii przed posiłkiem – 131 mg%/dl;

•          średni poziom glikemii po posiłku – 143 mg%/dl;

•          29% wyników znajduje się w zakresie normy,


Telekonsultacje z edukatorami cukrzycowymi sprawiły, że kontrola cukrzycy u pacjenta jest coraz prostsza. Pojawiła się także motywacja do osiągania dalszych sukcesów.

diab2

Ponadto pacjenci mogą skorzystać w sposób zdalny z konsultacji farmaceutycznej – a dokładnie przeglądu lekowego, stanowiącego element opieki farmaceutycznej. Podczas tej formy wsparcia farmaceuci oceniają, czy pacjent nie ma problemów ze stosowaniem swoich leków, czy nie ma duplikacji w grupie terapeutycznej bądź substancjach leczniczych, czy nie występują istotne interakcje i niezgłoszone wcześniej lekarzowi działania niepożądane.

Podsumowując, zrozumienie znaczenia samokontroli cukrzycy i regularna kontrola glikemii jest znaczącym elementem w osiąganiu dobrych wyników i coraz lepszego samopoczucia. Dbanie o zbilansowaną dietę, włączenie aktywnego trybu życia oraz właściwe stosowanie farmakoterapii odegrało wielką rolę w leczeniu cukrzycy u pacjenta. Telemedycyna znacznie wspiera diabetyków w codziennym kontrolowaniu glikemii, a także umożliwia diabetykom dostęp do wielu specjalistów i materiałów z zakresu cukrzycy.

Źródło: www.diabdis.com